Home » Company » FINAR A.S. » Meet our Member CRIF ENFORMASYON DERECELENDIRME VE DANISMANLIK HIZMETLERI A.S.

Meet our Member CRIF ENFORMASYON DERECELENDIRME VE DANISMANLIK HIZMETLERI A.S.

CCRIF ENFORMASYON DERECELENDIRME VE DANISMANLIK HIZMETLERI A.S. was established in 1989 to the demand for business and financial information to economic players in Turkey. Working in collaboration with Turkey’s leading banks, Finar developed models that allowed these banks to evaluate their credit allocation and review processes. Finar, also supplies data and credit reports to the financial institutions.

With extensive experience and knowledge in this field, Finar provides consultation services to aid in credit decisions and risk management processes for commercial establishments. In this way, industrial and commercial companies are able to take on calculated and manageable credit risks.

Finar was the authorized D&B distributor in Turkey until 2010. After the establishment of D&B Bilgi ve Danışmanlık A.Ş, Finar transferred its D&B branded business to its sister company.

Finar provides software to small and large scale financial institutions as well as to the commercial establishments for empowering credit scoring and decisioning models.

———————————————————————————————————————-

Ticari ve finansal bilgi gereksinimini karşılamak üzere 1989 yılında kurulan Finar Enformasyon Derecelendirme ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ülkemizin önde gelen banka ve finansal kurumları ile birlikte çalışarak, bu kurumların kredi değerlendirme süreçlerine yönelik modellerin kurulması, izlenmesi ve iyileştirilmeleri konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Finar, ayrıca finansal kurumlara veri ve kredi raporu sağlanması yönünde de hizmet vermektedir.

Finar bu konudaki deneyimi ve bilgi birikimi ile sanayi/ticari işletmelere vadeli mal/hizmet satma aşamasında verecekleri kredi kararlarına ve bayilerinin/müşterilerinin değerlendirilmesine yönelik modellerin kurulması ve işletilmesi konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Finar 2010 yılına kadar D&B’nin Türkiye’deki yetkili ofisi olarak faaliyet göstermiş, kardeş şirketi D&B Bilgi ve Danışmanlık A.Ş.’nin kurulması ile bu kapsamdaki hizmet ve ürün satışını D&B Turkey üzerinden yapmaya başlamıştır.

Finar’ın ayrıca büyük ve küçük ölçekli finansal kurumlar ile reel sektör firmalarında kredi değerlendirilmesine ve karar modellerinin kurgulanmasına olanak sağlayan yazılımları da sağlamaktadır.

https://www.crif.com.tr/

 

 

 

Leave a Reply